Zahradní jezírko může být zajímavou alternativou bazénu.
Nejprve si ale dobře rozmyslete umístění, velikost i tvar. Lokalitu navíc nevolte příliš ve stínu ani na slunci, jezírko by mělo být osluněno alespoň pět hodin denně
Obr. Zahradní jezírko přinese radost nejen dospělým
Při rozhodování o tvaru vodní plochy, velikosti a hloubce jezírka samozřejmě hrají podstatnou roli i velikost a tvar pozemku.
Vyhloubíme jámu pro jezírko podle předem připraveného plánu.
Obr. Během bagrování už se rýsují všechny naplánované zóny jezírka: hluboká voda, mělká voda i mokřad.
Uspořádání břehů přitom musí být stupňovité, s úhlem klesání 45 stupňů. Různá hloubka jezírka má své opodstatnění. Některé vodní rostliny rostou v mokřadech hlubokých 15 centimetrů, jiné v mělké vodě do 50 centimetrů. Hluboká voda, kterou tvoří vlastní koupací zóna, se stane domovem pro pár rybek.
Obr. Zapískování dna jezírka před pokládkou geotextilie a následně folie
Po terasovité úpravě stěn, zapískování podloží přichází na řadu vyhloubenou jámu pokrýt geotextilií. Ta zabrání prorůstání kořenů a protržení vlastní speciální jezírkové fólie například ostrými kameny.
Obr. Položení geotextilie do jezírka
Speciální fólie o tloušťce jednoho až dvou milimetrů, která musí pokrývat dno i stěny jezírka, se pokládá na geotextilii. Tato fólie se dá krásně tvarovat podle dna a stěn jezírka.
Obr. Fólií se musí pečlivě pokrýt celá plocha dna jezírka, včetně břehů.
Pokládá se v pásech, jednotlivé pásy se k sobě svařují horkým vzduchem nebo lepí. Dle druhu folie.
My dáváme přednost kaučukové folii, před PVC folií. Je sice nepatrně dražší, zato dle našeho mínění kvalitnější.
Obr. V případě ostrých kamenů v jezírku se folie přikryje ještě jednou vrstvou geotextilie. Okraje folie zatížíme kameny a můžeme napouštět vodu.
Napustíme vodu, upravíme břehy, jezírko i břehy osázíme vodními a bahenními rostlinami.
Obr. Napuštěné jezírko
Cirkulaci vody obstará sací čerpadlo, o okysličení vody se postará uměle vytvořený vodopád. Ten zároveň dotváří i zvukovou kulisu a vizuální požitek. Vodu může čistit mechanická čistička, ve které v podstatě zčeřená voda proteče zhruba deset centimetrů silným filtrem o rozměrech 1 x 1 metr. Speciální hmota filtru zachytí nečistoty a zpět do jezírka poteče už čistá voda.
Ryby v jezírku odstraní larvy komárů a dalšího hmyzu.
-Obr. Máte-li malé děti, zvažte i rizika existence vodní plochy v zahradě.